Bankarski sektor Srpske ostvario neto dobit od 12,2 miliona KM

Bez autora
Jun 06 2013

Bankarski sektor Republike Srpske je likvidan i na kraju prvog tromjesečja ove godine ostvario je neto dobit od 12,2 miliona KM. Agencija za bankarstvo Srpske i dalje zahtijeva od banaka da dobit ne usmjeravaju u isplatu dividende, već u jačanje vlastite kapitalne osnove. Ukupni kapital banaka na kraju prvog tromjesečja iznosio je 826,8 miliona KM i veći je za četiri odsto u odnosu na kraj prošle godine. Ukupni bruto krediti na kraju prvog tromjesečja iznosili su 4,6 milijardi KM, što je za dva odsto više u odnosu na kraj prošle godine, dok je učešće dospjelih kredita u ukupnim kreditima 8,05 odsto. Učešće nekvalitetnih kredita u ukupnom kreditnom portfoliu u prvom tromjesečju zabilježilo je rast od 0,73 procentna poena u odnosu na stanje krajem prošle godine.

Bankarski sektor Srpske ostvario neto dobit od 12,2 miliona KMBankarski sektor Republike Srpske je likvidan i na kraju prvog tromjesečja ove godine ostvario je neto dobit od 12,2 miliona KM, navodi se u izvještaju Agencije za bankarstvo Srpske.

Ova agencija i dalje zahtijeva od banaka da dobit ne usmjeravaju u isplatu dividende, već u jačanje vlastite kapitalne osnove.

Ukupni kapital banaka na kraju prvog tromjesečja iznosio je 826,8 miliona KM i veći je za četiri odsto u odnosu na kraj prošle godine.

Ukupni bruto krediti na kraju prvog tromjesečja iznosili su 4,6 milijardi KM, što je za dva odsto više u odnosu na kraj prošle godine, dok je učešće dospjelih kredita u ukupnim kreditima 8,05 odsto.

Učešće nekvalitetnih kredita u ukupnom kreditnom portfoliu u prvom tromjesečju zabilježilo je rast od 0,73 procentna poena u odnosu na stanje krajem prošle godine.

U izvještaju se navodi da je učešće nekvalitetnih kredita 31. decembra prošle godine bilo 14,12 odsto, a na kraju prvog tromjesečja ove godine 14,85 odsto.

Iz Agencije za bankarstvo ističu da nivo nekvalitetnih kredita zahtjeva dodatnu pažnju i oprez.

Pod uticajem ekonomske i finansijske krize usporen je razvoj i rast bankarskog sektora, a izloženost, prije svega, kreditnom riziku se povećava, navodi se u izvještaju.

Menadžment banaka je kao odgovor na krizu primjenio restriktivniju i oprezniju kreditnu politiku, pojačao usmjerenost na planiranje i održavanje pozicije likvidnosti, te na kapitalno jačanje i održavanje sposobnosti kapitala da apsorbuje porast rizika.

Novčana sredstva na kraju posmatranog perioda iznosila su 1,3 milijardi KM, od kojih se 25 odsto nalazi na računima u inostranstvu.

Depoziti su imali vrijednost od 4,45 milijardi KM i veći su za dva odsto u odnosu na kraj godine.

Posmatrano po ročnoj strukturi 53 odsto su kratkoročni depoziti, a 47 odsto dugoročni.

Ukupne obračunate rezerve za pokriće potencijalnih kreditnih i drugih gubitaka po regulatornom zahtjevu na kraju prvog tromjesečja veće su za jedan odsto u odnosu na prošlu godinu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik